Náš región Turiec

Turiec patrí k regiónom, v ktorých nájdete prakticky všetko, čo hľadáte počas chvíľ oddychu. Je tu nádherná príroda, kultúrne pamiatky, slávne historické miesta, termálne pramene, múzeá, ale aj viacero možností na športové vyžitie.
Je to región ako stvorený pre zmysluplné trávenie času rodín s deťmi.

Na svoje si prídu vyznávači športových výkonov, adrenalínových zážitkov, ale aj tí, ktorí uprednostňujú pokojnejšie formy oddychu spojené s návštevami kultúrnych podujatí či historických pamiatok. Turiec sa nachádza medzi národnými parkmi Malá a Veľká Fatra, v Kremnických vrchoch a pohorí Žiar.

Kultúrnym dedičstvom sú malebné obce, mnohé so zachovalými ľudovými domami, šľachtickými vidieckymi kúriami,
väzba na národnú a kultúrnu históriu je aj dnes mimoriadne silná. Priaznivci aktívneho oddychu tu nájdu známe lyžiarske strediská, kúpele, aquaparky, cyklotrasy. Jednoducho, v regióne Turiec sú ideálne podmienky pre pobyt rodín s deťmi.

Do regiónu Turiec zasahujú dva národné parky, okrem toho je tu 16 národných prírodných rezervácií, 7 prírodných rezervácií, 2 národné prírodné pamiatky, 6 náučných chodníkov a 2 Ferratové oblasti.  Región má veľmi dobré prírodné podmienky pre rozvoj turistiky. V regióne Turiec je 58 značených turistických chodníkov o celkovej dĺžke 481,1 km (zdroj: KST).

Z turistického hľadiska sú atraktívne najmä doliny turčianskeho regiónu. Medzi najznámejšie patria Blatnická a Gaderská dolina vo Veľkej Fatre, známe vápencovými a dolomitovými útvarmi. Medzi turistické ciele v Lúčanskej Malej Fatre na turčianskej strane patria vrcholy Kľak, Veľká Lúka, Krížava, v Kriváňskej Malej Fatre sú to Kľačianska Magura, Fatranský Kriváň alebo Chleb. V poslednom období rastie popularita Valčianskej doliny.


Dôležitým bodom na turistickej mape je aj kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Tu môže turista hlavne regenerovať v známych kúpeľoch, alebo môže využiť aj Aquapark a kúpalisko. V Turčianskych Tepliciach sa nachádzajú pôvodné historické kúpeľné stavby, ktoré však prechádzajú postupnou rekonštrukciou a modernizáciou. Významný pre cestovný ruch je i kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach .


Existujú tu vhodné podmienky pre pešiu turistiku, cykloturistiku a zimné športy. Významný je tiež termálny prameň nachádzajúci sa v Kremnici. Prírodná voda je silne mineralizovaná s liečebnými účinkami na pohybové a nervové ústrojenstvo.